Katowice na rowerze. Oto najlepsze trasy rowerowe w Katowicach

katowice na rowerze

Katowice to zupełnie inne miejsce niż kiedyś. Tereny poprzemysłowe zostały zrewitalizowane, a ponad 42% powierzchni miasta stanowią lasy, w tym rezerwaty przyrody Ochojec i Las Murckowski. Co więcej, w mieście znajduje się 125 stacji rowerowych i blisko 190 km tras rowerowych, z czego połowę stanowią ścieżki w lasach i parkach. Sprawdźmy zatem, jakie są najciekawsze trasy rowerowe w Katowicach i dokąd prowadzą.

Silesia Apartments – Śródmieście

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Silesia Apartments przy ul. księdza Piotra Ściegiennego 49 w Katowicach. Osoby, które nie dysponują własnym jednośladem, mogą wypożyczyć rower na jednej ze stacji systemu rowerów miejskich Metrorower (przy ul. Ściegiennego znajdują się dwie takie stacje). Wyruszamy spod apartamentowca i kierujemy się na Śródmieście. Mamy do przejechania ok. 3 kilometry, a dystans ten można pokonać  ścieżką przy ul. Chorzowskiej. Do al. Wojciecha Korfantego, która przechodzi przez centrum, można dojechać również drogami osiedlowymi lub od północy, ulicami Szczecińską, Rysią i Kozioła.

Zatrzymujemy się przy Strefie Kultury, by obejrzeć: 

  • halę „Spodek”, 
  • budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia,
  • kompleks Muzeum Śląskiego,
  • pozostałości kopalni węgla kamiennego „Katowice”.

Śródmieście – Dolina Trzech Stawów

Trasy rowerowe w Katowicach często znajdują się w charakterystycznych punktach miasta i tak jest w przypadku trasy nr 1 oznaczonej kolorem czerwonym. Trasa ma swój początek przy pomniku Powstańców Śląskich, który znajduje się naprzeciwko „Spodka”. Ścieżka ma ok. 19 kilometrów i prowadzi od Śródmieścia, przez Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Piotrowice-Ochojec, Kostuchnę aż do południowej granicy miasta w Podlesiu.

Wyruszamy spod pomnika i kierujemy się na południowy wschód. Jedziemy ulicami Piastowską, Augusta Chełkowskiego i Bankową, mijając po drodze budynki Uniwersytetu Śląskiego oraz bibliotekę akademicką. Za Wydziałem Prawa i Administracji odbijamy w prawo i jedziemy wzdłuż bulwarów Rawy. Dojeżdżamy do alei Murckowskiej, następnie skręcamy w prawo i pedałujemy aż dojedziemy do stacji paliw i parkingu przy stawie Łąki w Dolinie Trzech Stawów. Na miejscu możemy odpocząć, posilić się i przespacerować się po okolicy (obok znajduje się m.in. lotnisko Muchowiec).

Dolina Trzech Stawów – Nikiszowiec

Trasy rowerowe w Katowicach łączą się ze sobą, dzięki czemu podczas jednej wycieczki można zwiedzić różne części miasta. Dlatego tym razem nie pojedziemy dalej trasą nr 1, ale na wysokości Doliny Trzech Stawów odbijemy na wschód. Przejeżdżamy pod wiaduktem i kontynuujemy podróż żółtym szlakiem rowerowym nr 5 przy ul. Gospodarczej. Jedziemy przez Kolonię Amandy i mijamy staw Upadowy, który powstał w miejscu dawnego wyrobiska kopalnianego. Następnie ulicą Transportowców docieramy do prywatnej galerii sztuki Szyb Wilson, która powstała w zrewitalizowanym budynku szybu kopalni „Wieczorek”. Warto wstąpić do galerii i obejrzeć zgromadzone tutaj dzieła polskich i zagranicznych artystów.

Nikiszowiec – Giszowiec

Najciekawsze trasy rowerowe w Katowicach prowadzą przez flagowe miejsca w mieście i nie inaczej jest w przypadku trasy rowerowej nr 121. Oznaczony zielonym kolorem szlak przebiega m.in. przez zabytkowe osiedla Nikiszowiec i Giszowiec (oba osiedla znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego). Trasa ma ok. 11 km długości, ale my dojedziemy tylko do punktu w Giszowcu, gdzie szlak łączy się z niebieską trasą nr 3.

Od galerii sztuki Szyb Wilson kierujemy się na południe ul. Szopienicką i dojeżdżamy do tablicy pamiątkowej Józefa Wieczorka. Następnie ulicą Nałkowskiej dojeżdżamy do placu Wyzwolenia. Tutaj możemy podziwiać charakterystyczne ceglane zabudowania osiedla górniczego Nikiszowiec, które powstało w latach 1908-1918. Przy placu Wyzwolenia znajduje się również filia Muzeum Śląskiego oraz neobarokowy kościół pw. św. Anny, który wybudowano w latach 1914-1927.

Gdy zwiedzimy już Nikiszowiec, kierujemy się na południowy wschód i podążamy ulicą Zamkową. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i jedziemy pomiędzy lasem a zabudowaniami. Mijamy staw, a następnie jedziemy najpierw na zachód, po czym odbijamy na południe. Przejeżdżamy obok kompleksu parkowo-wodnego Bolina, a następnie podążamy wzdłuż ulic Mysłowickiej i Ceramicznej aż do ulicy Górniczego Stanu. Zwiedzamy osiedle Giszowiec wybudowane w 1907 roku i dojeżdżamy do malowniczo ozdobionego wagonika górniczego przy ulicy Barbórki. Możemy również pojechać nieco dalej, żeby zobaczyć wieżę ciśnień.

Giszowiec – Park Zadole

Trasy rowerowe w Katowicach w dużej mierze przebiegają przez tereny zielone i tak jest również w przypadku ścieżki nr 3 oznakowanej kolorem niebieskim. Najpierw jedziemy ulicą Barbórki na północ, a następnie ulicą Wojciecha docieramy do przejścia podziemnego pod ulicą Pszczyńską na wysokości ul. Mysłowickiej. Po przedostaniu się na drugą stronę kierujemy się na południowy zachód i jedziemy przez Lasy Murckowskie. Podążając cały czas szlakiem niebieskim mijamy staw Janina, a następnie staw Barbara. Przy stawach można posilić się i odpocząć, by nabrać sił do dalszej jazdy.

Jadąc cały czas niebieskim szlakiem, docieramy do rozwidlenia leśnych dróg, w którym zbiega się czerwona trasa rowerowa nr 1, czarna trasa rowerowa nr 101 oraz zielony szlak pieszy. My podążamy dalej szlakiem niebieskim, którym docieramy do Ochojca. Mijamy kościół św. Jacka, następnie ul. Jankego kierujemy się na południowy zachód. Przy ul. Żurawiej skręcamy w prawo i przejeżdżamy na drugą stronę u. Kościuszki. Dwa razy przejeżdżamy przez tory kolejowe i mijamy stadion przy ul. Asnyka. Następnie jedziemy wzdłuż obrzeży parku Zadole oraz osiedla akademickiego, by zrównać się z żółtą trasą rowerową nr 2.

Park Zadole – Park im. Tadeusza Kościuszki

Po połączeniu z trasą rowerową nr 2 kierujemy się na północ wzdłuż ul. Śląskiej i ul. Medyków. Dojeżdżamy do skrzyżowania ulic Kijowskiej i Panewnickiej. Trasy rowerowe w Katowicach nie zawsze prowadzą bezpośrednio do zabytków i ciekawych atrakcji, dlatego możemy tutaj odbić w prawo, żeby zobaczyć neoromański zespół klasztorny w Panewnikach oraz Bazylikę św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Następnie wracamy na ul. Kijowską i kierujemy się na północ, po czym skręcamy w prawo w ul. Książęcą i kontynuujemy jazdę ul. biskupa Tadeusza Szurmana. Następnie ulicami Piotrowicką i Ligocką dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Kępową. W tym miejscu warto pojechać na północ, skręcić w ul. Dziewięciu z „Wujka” i dojechać nią do pomnika poświęconego górnikom, którzy zginęli podczas stanu wojennego.

Wracamy do skrzyżowania z ul. Kępową. Skręcamy w ul. Kępową, która dojeżdżamy do ul. Brynowskiej. Dalej jedziemy na północ ul. Brynowską, następnie skręcamy w prawo w ul. Grzegorza Fitelberga. Jedziemy na północ ścieżką wzdłuż ul. Tadeusza Kościuszki i docieramy do parku im. T. Kościuszki. Można tutaj zobaczyć m.in.

  • wieżę spadochronową (symbol obrony miasta podczas II wojny światowej),
  • pomnik Tadeusza Kościuszki,
  • kościół pw. św. Michała Archanioła (kościół z 1510, przeniesiony ze wsi Syrynia w powiecie rybnickim w 1938 roku),
  • staw i mini zoo.

Trasy rowerowe w Katowicach – koniec wycieczki

Spod wieży spadochronowej kierujemy się na północ i przejeżdżamy nad autostradą A4. Następnie skręcamy w prawo i dalej podążamy kolejno ścieżką wzdłuż ul. Tadeusza Kościuszki, w prawo ul. Marcina Szeligiewicza, w lewo w ul. Wita Stwosza, a na koniec prosto ulicami Jana Kochanowskiego i św. Jana. Docieramy do rynku. Możemy tutaj odpocząć i przy okazji obejrzeć budynek Teatru Śląskiego oraz zabytkowe kamienice wokół rynku. Następnie dojeżdżamy do ronda gen. Jerzego Ziętka i skręcamy na ścieżkę przy ul. Chorzowskiej. Dojeżdżamy do ul. ks. Piotra Ściegiennego i kierujemy się na północ, by powrócić do Silesia Apartments.