Katowice to świetny kierunek na city break w Polsce. Stolica województwa śląskiego należy do najlepiej skomunikowanych miast w kraju, a przy tym dostarcza wielu atrakcji turystycznych i rozrywek dla osób o różnych zainteresowaniach. Choć trzeba się spieszyć, żeby zwiedzić Katowice w jeden dzień, to jednak do wielu znanych miejsc można dotrzeć na piechotę.
Start: Silesia Apartments, ul. Ściegiennego 49
Silesia Apartments to doskonała baza wypadowa, ponieważ jest stąd blisko zarówno do atrakcji w centrum Katowic, jak i do Parku Śląskiego w Chorzowie. Kilkaset metrów dalej znajduje się również Silesia City Center, czyli jedno z największych centrów handlowo-usługowych w Polsce. Nasz plan zwiedzania Katowic w jeden dzień obejmuje m.in. halę „Spodek” i Muzeum Śląskie, więc tym razem kierujemy się na wschód. Dojechanie do centrum samochodem zajmie ok. 7 minut, przy czym jest tutaj wiele parkingów, przy których można zostawić auto. Na pieszą wycieczkę trzeba poświęcić ok. pół godziny i można tutaj dojść drogami osiedlowymi, ul. Słoneczną lub ulicami Szczecińską, Rysią i Kozioła.
Katowice w jeden dzień: „Spodek” i NOSPR
Obowiązkowym punktem wycieczki jest hala widowiskowo-sportowa „Spodek”, która mieści się przy al. Wojciecha Korfantego 35 w samym centrum Katowic. Ten bardzo nietypowy obiekt w kształcie latającego spodka stanowi najbardziej rozpoznawalną wizytówkę miasta. Jeśli zatem nie wiemy, co zobaczyć w jeden dzień w Katowicach, to warto zacząć właśnie od „Spodka” i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Następnie kierujemy się na plac Wojciecha Kilara, przy którym znajduje się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Budynek ma bardzo nowoczesny wygląd, jednak filary z cegieł nawiązują do tradycyjnych familoków na Nikiszowcu. Obok znajdują się fontanna, amfiteatr oraz mały labirynt z ławeczkami.
Muzeum Śląskie i postindustrialny krajobraz miasta
Współczesne Katowice nie kojarzą się już z przemysłem ciężkim, jednak nie można zapominać, że na terenie miasta funkcjonowało niegdyś 50 kopalni węgla kamiennego (obecnie zostały trzy). Dlatego od budynku NOSPR idziemy dalej ścieżkami wzdłuż al. Walentego Roździeńskiego i dochodzimy do nowoczesnego kompleksu Muzeum Śląskiego, które funkcjonuje tutaj od 2015 roku. Plan zwiedzania Katowic w jeden dzień jest dość napięty, ale warto wstąpić do muzeum i obejrzeć wystawę stałą poświęconą historii Górnego Śląska. Co ciekawe, kompleks powstał w miejscu dawnej kopalni „Katowice”, a wieża szybu Warszawa II została przekształcona na wieżę widokową. Warto zatem wjechać (lub wejść) na górę i zobaczyć Katowice z lotu ptaka. Obok znajdują się również industrialne obiekty (w tym Szyb Bartosz), które upamiętniają historię górniczego miasta.
Ważne zabytki, czyli co zobaczyć w Katowicach w jeden dzień?
Z Muzeum Śląskiego podążamy ul. Tadeusza Dobrowolskiego i przecinamy skrzyżowanie z al. Walentego Roździeńskiego. Następnie ulicami Jerzego Dudy-Gracza, Pańki i Górniczą dochodzimy do ul. Warszawskiej (po drodze mijamy budynek Wydział Administracji i Prawa Uniwersytetu Śląskiego). Z ul. Warszawskiej wchodzimy na plac ks. Emila Szramka, przy którym znajdują się kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z XIX wieku, kaplica Golgota Ojczyzny, Dąb Papieski oraz pomnik złożony w hołdzie orlętom lwowskim. Zwiedzając Katowice w jeden dzień, warto również udać się na pobliską ul. Wojewódzką, przy której znajdują się zabytkowe budynki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego (najstarszej uczelni w regionie), a także Muzeum Historii Katowic.
Inne atrakcje i zabytki w Śródmieściu to:
- pomnik marszałka Józefa Piłsudzkiego (plac Bolesława Chrobrego),
- budynek Sejmu Śląskiego (ul. Jagiellońska 25),
- archikatedra Chrystusa Króla (ul. Plebiscytowa 49A),
- pomnik Jana Pawła II (Plac Katedralny)
- pomnik Ofiar Katynia (Plac Andrzeja),
- śląski drapacz chmur (ul. Żwirki i Wigury 15),
- kościół św. Kazimierza Królewicza (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 20),
- kościół św. apostołów Piotra i Pawła (ul. Mikołowska 32).
Rynek w Katowicach
Plan zwiedzania Katowic w jeden dzień obejmuje również rynek. Z kościoła mariackiego wychodzimy na deptak (ul. Mariacką), a następnie ulicami Andrzeja Mielęckiego i Staromiejską dochodzimy do celu. Wieczorami rynek rozświetlają neony, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. W okresie zimowym odbywa się tutaj jarmark bożonarodzeniowy, z kolei na wiosnę można wziąć udział w jarmarku wielkanocnym – obie atrakcje stanowią wspaniałą atrakcję dla mieszkańców i turystów. W okolicach rynku warto zobaczyć:
- zabytkowe kamienice mieszkalne z XIX i początków XX wieku,
- Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego,
- Galerię Sztuki Współczesnej BWA,
- pomnik Powstańców Śląskich,
- aleję gwiazd siatkówki.
Osoby spostrzegawcze zauważą również Skarbnika, czyli jedną z figurek tworzących katowicki Szlak Beboków.
Powrót do Silesia Apartments
Po krótkim wypoczynku na rynku podążamy ul. Adama Mickiewicza i przy okazji podziwiamy historyczne obiekty: Dom Handlowy „Skarbek”, gmach Banku Gospodarstwa Krajowego, budynek Łaźni Miejskiej oraz zabytkowe kamienice. Następnie ulicą Grundmanna dochodzimy do Drogowej Trasy Średnicowej, przecinamy ją i podążamy ścieżką na zachód, by dojść do centrum handlowego Silesia City Center. Na miejscu możemy zrobić zakupy i zjeść kolację w jednej z wielu restauracji. Na koniec kierujemy się na północ i ulicą ks. Piotra Ściegiennego dochodzimy do apartamentowca Silesia Apartments.
Wiemy już, co zobaczyć w Katowicach w jeden dzień. Oczywiście ważnych miejsc jest znacznie więcej – warto odwiedzić chociażby zabytkowe osiedla Nikiszowiec i Giszowiec zlokalizowane we wschodniej części miasta, Muzeum Hutnictwa Cynku czy Dolinę Trzech Stawów. Jednak jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, wystarczy pospacerować w okolicach Śródmieścia, które również ma wiele do zaoferowania.