Miasto Katowice

Katowice to miasto położone na Wyżynie Śląskiej i stolica województwa śląskiego. Mieszka tutaj około 280 tysięcy osób, co zapewnia Katowicom jedenaste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności. Miasto bardzo dynamicznie się rozwija, zapewniając swoim mieszkańcom coraz lepsze warunki do nauki, pracy i rozrywki.

Powierzchnia i dzielnice Katowic

Katowice to jedno z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Przez Katowice przebiegają m.in. autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa, DK79, DK81, DK86, a także kilka magistralnych linii kolejowych. Miasto obejmuje powierzchnię 164,7 km2, w której wyodrębniono pięć zespołów dzielnic:

  • dzielnice śródmiejskie (Śródmieście, Osiedle Paderewskiego – Muchowiec, Koszutka, Bogucice);
  • dzielnice północne (Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Wełnowiec – Józefowiec);
  • dzielnice zachodnie (Załęska Hałda Brynów, Brynów – Osiedle Zgrzebnioka, Ligota – Panewniki);
  • dzielnice wschodnie (Zawodzie, Dąbrówka Mała, Szopienice – Burowiec, Janów – Nikiszowiec, Giszowiec);
  • dzielnice południowe (Murcki, Piotrowice – Ochojec, Zarzecze, Kostuchna, Podlesie).

Katowice miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, położone we wschodniej części Górnego Śląska, na Wyżynie Śląskiej.

Jest siedzibą władz województwa śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a jednocześnie stanowi największe pod względem liczby ludności miasto konurbacji katowickiej i jedenaste największe w Polsce.

Katowice są stosunkowo młodym miastem, posiadającym prawa miejskie od 11 września 1865 roku, a po raz pierwszy wzmiankowane były w 1598 roku. Jego szybki rozwój rozpoczął się wraz z doprowadzeniem do Mysłowic przez Katowice linii Kolei Górnośląskiej w 1846 roku, a sprzyjał temu także rozwój przemysłu w regionie.

W latach międzywojennych miasto stało się stolicą autonomicznego województwa śląskiego – najbogatszego wówczas regionu Polski. Po 1945 roku miasto odzyskało znaczenie jako ośrodek przemysłowy i administracyjny, a w latach 1953–1956 nosiło nazwę Stalinogród.

Po transformacji ustrojowej od lat 90. XX wieku Katowice przeobraziły się w nowoczesny ośrodek wielofunkcyjny, w którym dokonały się zmiany w każdej dziedzinie.

Katowice w liczbach

0 tys

mieszkańców

0 lat

praw miejskich

0

liczba osiedli miejskich

0 km2

powierzchnia miasta

Położenie Katowic

Siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Katowice stanowią wielofunkcyjny ośrodek o randze regionalnej. Mieści się tutaj siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czyli związku metropolitalnego utworzonego z 41 gmin województwa śląskiego. Związek powstał 1 lipca 2017 roku, natomiast swoją działalność rozpoczął na początku 2018 roku. Metropolię zamieszkuje ok. 2,3 mln osób, z czego ok. 280 tys. stanowią mieszkańcy Katowic. Na tle pozostałych ośrodków miejskich metropolii Katowice zapewniają znaczną liczbę miejsc pracy, dlatego zatrudnione tutaj osoby często dojeżdżają z innych miast, takich jak Sosnowiec, Bytom, Chorzów czy Rybnik.

Ważny ośrodek przemysłowy o randze krajowej

Katowice to jeden z największych ośrodków przemysłowych w Polsce, a także duże centrum handlowo-usługowe. Wśród podmiotów gospodarczych dominują firmy prywatne, związane z działalnością handlową, obsługą nieruchomości, usługami dla biznesu, a także z branżą usługową, kulturalną, rozrywkową i budowlaną. W Katowicach odbywają się również ważne konferencje, targi oraz wystawy, w których uczestniczą osoby i firmy z całego świata. Historia miasta jest mocno związana z górnictwem, jednak po zlikwidowaniu większości kopalni oraz w wyniku procesów rewitalizacyjnych Katowice rozwijają się w kierunku nowoczesnych technologii. Mimo to miasto nadal pozostaje jednym z największych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Ośrodek naukowy i akademicki

Miasto jest największym ośrodkiem szkolnictwa wyższego w GZM. W Katowicach znajduje się siedem uczelni publicznych (w tym m.in. najstarsza uczelnia wyższa w regionie – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego), a także dziesięć uczelni niepublicznych. W mieście funkcjonuje również wiele instytucji naukowo-badawczych. W 2024 roku Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznany przez organizację EuroScience oraz Komisję Europejską. Uzyskanie tego prestiżowego wyróżnienia to efekt starań miasta i uczelni publicznych, a także sukcesu Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

miasto katowice

Katowice – miasto turystyczne

W wyniku restrukturyzacji przemysłu ciężkiego Katowice przeszły metamorfozę i dzisiaj miasto stanowi nowoczesne centrum jednej z największych metropolii w Polsce. Wizytówką Katowic niezmiennie jest hala „Spodek”, w której odbywają się widowiska sportowe, koncerty i wystawy. Nieopodal mieści się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także niedawno powstały kompleks Muzeum Śląskiego. W mieście nie brakuje zabytków i perełek architektonicznych z różnych okresów historycznych, rozrywek ani terenów zielonych i rekreacyjnych (lasy stanowią tutaj ponad 42% powierzchni). W Katowicach mieści się również jedno z największych centrów handlowo-usługowych w Polsce – Silesia City Center.

Co warto zobaczyć w Katowicach?