Pogoda w Katowicach

Klimat miasta Katowice

W wyniku wieloletnich obserwacji klimat miasta Katowice określono w skali Köppena i Geigera jako Dfb, czyli klimat kontynentalny z ciepłym latem. Średnia roczna temperatura w mieście Katowice wynosi 8,6 °C, z czego najwyższa średnia w lipcu 19,0 ° C, a najniższa średnia temperatura w styczniu i wynosi ona -3,6 °C.

W mieście Katowice występują znaczne opady deszczu przez cały rok – łącznie około 686 mm. Najwyższy dobowy opad odnotowano 21 kwietnia 1972 r. – 82 mm.

W klimacie miasta przeważają wpływy mas oceanicznych. W cyrkulacji powietrza przez ponad 60% dni w roku Katowice są w masie powietrza polarno-morskiego z zachodu, co powoduje złagodzenie klimatu zimą oraz ochłodzenie latem, a także opady. Przez 30% dni napływają masy polarno-kontynentalne ze wschodu, co powoduje mroźne i suche powietrze zimą oraz gorące i suche latem. Dodatkowo, średnio przez 6% dni w roku napływa z północy powietrze arktyczne, przez 2% powietrze zwrotnikowe, a pozostałe masy przez 2% dni w roku.

Najniższą temperaturę powietrza w Katowicach zanotowano 8 stycznia 1987 r., wynosiła –27,4 °C. Do tej pory najcieplejszym dniem był 29 sierpnia 1992 r., kiedy to temperatura wynosiła 36,0 °C.

Źródło: katowice.eu | climate-data.org | wikipedia.org

Atrakcje do odwiedzenia w okolicy

Nasze apartamenty dają spore możliwości osobom, które planują aktywnie i z korzyścią dla swojego biznesu wykorzystać czas spędzony na Śląsku.

  Atrakcja turystyczna

  Muzeum Śląskie Katowice

   Atrakcja turystyczna

   Park Śląski

    Atrakcja turystyczna

    Planetarium Śląskie

     Atrakcja turystyczna

     Pomnik Powstańców Śląskich

      Atrakcja turystyczna

      Skansen Chorzów

       Atrakcja turystyczna

       Hala Spodek Katowice

       Szukaj nas tutaj